Witaj, świecie!

Witaj w WordPressie. To jest Twój pierwszy wpis. Zmodyfikuj go lub usuń, a następnie rozpocznij blogowanie!

Dlaczego warto zbudować dom energooszczędny?

Dlaczego warto zbudować dom energooszczędny?

Koszty ogrzewania budynku to jeden z najpoważniejszych wydatków, na które musi być przygotowany każdy przyszły właściciel domu. Warto zatroszczyć się ich zmniejszenie już na etapie budowy domu. Nawet jeśli wybrane rozwiązania, na przykład dodatkowe ocieplenie, będą wiązały się ze zwiększeniem kosztów inwestycji, warto wziąć je pod uwagę, ponieważ przełożą się na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.
Na szczęście na rynku możemy znaleźć bardzo wiele projektów, które uwzględniają rozwiązania pozwalające na skuteczne oszczędzanie energii. Są to tak zwane domy energooszczędne. Domy oszczędzające energię cechują się przede wszystkim dobrym ociepleniem oraz zwartą bryłą, która pozwala na zmniejszenie powierzchni ścian zewnętrznych. Bardzo duże znacznie ma również odpowiednie rozwiązania zastosowane w wentylacji, najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Projekt domu energooszczędnego przygotowany przez ekspertów może pozwolić na zmniejszenie strat ciepła nawet o kilkadziesiąt procent, co oczywiście będzie miało wpływ na bardzo duże oszczędności.
Inną zaletą domów energooszczędnych, o której często się zapomina, jest większy komfort mieszkańców. Dotyczy to zarówno miesięcy zimowych, jak i letnich i wynika z tego, ze domy tego typu lepiej utrzymują stałą temperaturę. Woniej się wychładzają, ale również wolniej nagrzewają. Mniejsze wahania temperatury panującej wewnątrz budynku bez wątpienia przyczyniają się do podniesienia komfortu użytkowania takiej inwestycji.
Jak widać zdecydowanie warto jest zbudować dom energooszczędny. Często będzie wiązało się to ze zrezygnowaniem z niektórych rozwiązań estetycznych oraz z koniecznością zainwestowania większych pieniędzy w budowę, przełoży się jednak w bardzo dużym stopniu zarówno na oszczędność energii, jak i komfort przyszłych mieszkańców.

Założenia domu energooszczędnego

Założenia domu energooszczędnego

Dzisiaj gorącym tematem jest energooszczędność. W trosce o dobro środowiska naturalnego Unia Europejska wspomaga tego rodzaju inwestycje. Energooszczędność warta jest uwagi nie tylko ze względu na środowisko. Energooszczędne budownictwo mieszkaniowe przynosi wiele korzyści głównie dla samych zainteresowanych czyli dla inwestorów. Decydując się na budowę domu energooszczędnego, decydujemy się na zdecydowanie niższe rachunki za energię grzewczą. Zapotrzebowanie energetyczne domów energooszczędnych jest zdecydowanie niższe niż domów budowanych w tradycyjny sposób. Tradycyjny, czyli najczęściej murowany. O tym czy dom będzie energooszczędny decyduje projekt. Dobre projekty domów z niskim zapotrzebowaniem energetycznym zakładają zastosowanie odpowiednich materiałów, porządnego układu pomieszczeń czy zastosowanie materiałów izolacyjnych. Zwykle projekt domu energooszczędnego zakłada, że warstwa izolacyjna jest grubsza, przynajmniej o kilka centymetrów. Najczęściej wykorzystywanym materiałem izolacyjnym w domach energooszczędnych jest wełna oraz styropian. Głównym założeniem domów energooszczędnych jest więc to by straty ciepła były jak najmniejsze. Domy energooszczędne powinny również posiadać prawidłową wentylację. W domach energooszczędnych warto zainwestować między innymi w pompy ciepła. Pompy ciepła pobierają ciepło skumulowane w gruncie, wodzie bądź powietrzu. Dzięki temu można cieszyć się przez cały rok ciepłą wodą. W domach energooszczędny dobry projekt domu odgrywa niebagatelną rolę. Architekt na podstawie zdobytej wiedzy powinien sam wiedzieć najlepiej jakie rodzaju instalacje grzewcze oraz wentylacyjne zaspokoją zapotrzebowanie energetyczne danego budynku. Dobry projekt nowoczesnego domu energooszczędnego powinien również wykorzystywać położenie domy względem stron świata. Wszystkie, a właściwie większość okien powinny być zlokalizowane na stronę południową.

Czym wyróżnia się dom luksusowy

Czym wyróżnia się dom luksusowy

Apartamenty jak też domy o podwyższonym standardzie powinny spełniać najwyższe wymogi. Warto wiedzieć czy projekt domu luksusowego powinien się wyróżniać by móc zasłużyć na miano luksusowego. Jest kilka ważnych czynników. Zacząć jednak należy nie od samego projektu a działki. Na miano domu luksusowego zasługują w pierwszej kolejności domy ao atrakcyjnej lokalizacji. Weźmy na przykład Warszawę. Najbardziej prestiżową lokalizację w Warszawie stanowi Konstancin. Swoje domy mają tam znane polskie gwiazdy, ludzie związani z biznesem czy polityką. Warto wziąć również pod uwagę nieruchomości wakacyjne, wille usytuowane są w Zakopanem, nad morzem w pobliżu plaży, u podnóża gór lub w atrakcyjnej ulicy miasta. Dobrze jeśli projekt domu wykonany jest przez znanego architekta. W budynku powinny być z kolei zastosowane materiały wykończeniowe jak najwyższej klasy. Nie może zabraknąć oryginalnego parkietu na podłodze, ciekawych elementów wykończeniowych jak też doskonałej jakości materiałów konstrukcyjnych. Z okien domu powinien zaś rozpościerać się atrakcyjny widok na zieleń. Dobrze zaprowiantowany dom luksusowy powinien również posiadać sporą przestrzeń. W przypadku apartamentów luksusowych mowa zwykle o powierzchni przekraczającej 70 mkw. O willach mowa zwykle gdy ich przestrzeń zaczyna oscylować wokół 200 mkw. W domach luksusowych nie może również zabraknąć nowoczesnych instalacji. Najlepiej jeśli tego typu dom jest również domem inteligentnym, którym można sterować za pomocą telefonu komórkowego. Powinien posiadać najnowsze instalacje. Wysokość pomieszczeń również jest niezmiernie ważna. Wszystkie pomieszczenia powinny mieć wysokość przynajmniej 3m. W budynku ekskluzywnym nie może też zabraknąć kilku łazienek, garderoby, tarasów czy usług zlokalizowanych wokół domu. Ten ostatni czynnik uzależniony jest już jednak od dobrej lokalizacji.

wspolnydom.pl

Jak rozplanować wnętrze domu?

Jak rozplanować wnętrze domu?

Idealny projekt domu to taki, który w jak największym stopniu spełnia oczekiwania klienta. Bardzo ważną kwestią jest wybranie takiego projektu, który gwarantuje funkcjonalność pomieszczeń. Zanim jednak przyjdzie nam wybierać projekt ze względu na funkcjonalność, trzeba podjąć o wiele bardziej podstawową decyzję: jaki ma być metraż naszego przyszłego domu. Zastanawiając się nad tym faktem musimy brać pod uwagę nie tylko dostępne projekty domów, ale też fundusze, którymi dysponujemy, wielkość działki oraz potrzeby i preferencje całej rodziny. Pamiętać przy tym należy, że budowa domu to inwestycja na lata, i tak właśnie powinniśmy go postrzegać: być może w przyszłości trzeba będzie przyjąć do niego rodzinę, którą założyło dziecko lub pomyśleć o tym, że w starości nie będziemy w stanie z werwą i radością wspinać się po schodach, by dostać się do sypialni.
Gdy wśród projektów znajdziemy projekt domu, który spełnia nasze oczekiwania dotyczące metrażu, możemy zacząć zastanawiać się nad lokalizacją poszczególnych pomieszczeń. Warto pamiętać o tym, że nawet gotowe projekty wprowadzają możliwość niewielkich zmian, zwłaszcza wtedy, gdy jest to dom parterowy, w którym ściany nośne nie stanowią aż takiej przeszkody, jak w domu piętrowym. Musimy zadbać o część komunikacyjną domu, tj. o wszystkie korytarze i przedsionki – nie powinny być one zbyt długie ani zbyt wąskie. Warto zadbać o to, by pomieszczenia dzienne takie jak kuchnia, salon czy jadalnia znalazły się w dobrze nasłonecznionej części domu. Warto też zadbać o funkcjonalność – umiejscowienie kuchni i jadalni w odległych częściach domu nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Pomieszczenia takie jak sypialnia, łazienka czy garderoba to pomieszczenia zaliczane do strefy nocnej domu. Dobrym pomysłem jest oddzielenie obydwu stref – dziennej, która jest reprezentacyjna i nocnej, która ma o wiele bardziej prywatny charakter.