Adaptacja projektu odautorska

Adaptacja projektu odautorska

Jeśli chcesz otrzymać pozwolenie na budowę domu, projekt Twojej przyszłej siedziby musi pasować do działki. W tym celu należy przeprowadzić adaptacje projektu. Najlepiej jeśli wybierzemy taki projekt domu, który jest wkomponowany w wymiary działki oraz spełnia wszystkie wymogi jakie posiadają plany zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu. Winnym przypadku konieczna jest przerobienie projektu. Najprościej rzecz ujmując polega ona na takim dopasowaniu projektu budynku do zastanych warunków. O adaptację projektu można starać się nawet wtedy gdy budynek jest nieprawidłowo usytuowany względem stron świata. Jeśli większość okien wychodzi na stronę północną możemy starać się o zmianę tego. W każdym bądź razie kupując projekty domów gotowych powinniśmy otrzymać równocześnie odautorską zgodę na zmiany w projekcie. Tego typu zgoda powinna występować praktycznie w każdym gotowym projekcie domu. Zgoda odautorska zezwala zwykle na wprowadzenie zmian w projekcie w postaci zmiany przeznaczenia niektórych pomieszczeń, zezwala na zastosowanie innych materiałów budowlanych niż tych wskazanych przez architekta, pozwala również na zbudowanie podpiwniczenia jeśli wcześniejszy projekt jej nie posiadał czy zmiany nachylenia kątów dachu. Nie można zapomnieć o wcześniej wspominanych warunkach zabudowy. Na danym terenie nie można na przykład budować domów z płaskim dachem, bądź dach powinien mieć odpowiedni kąt nachylenia. Wszystkie inne zmiany, które nie są wpisane w odautorską zgodę przy projekcie gotowym wymagają specjalnej konsultacji z architektem wykonawczym. Bez tego nie możemy nawet myśleć o rozpoczęciu budowy. Dodając do tego formalności konieczne do wypełnienia przy uzyskaniu pozwolenia na budowę to może nas to przyprawić o prawdziwy zawrót głowy.

Czym charakteryzuje się luksusowy dom?

Czym charakteryzuje się luksusowy dom?

Budowa domu to olbrzymi wydatek i nieraz najpoważniejsza inwestycja w całym życiu, dlatego osoby, które decydują się na takie przedsięwzięcie zazwyczaj chcą być pewne, że wydały swoje pieniądze w najlepszy możliwy sposób.
Nadal niezbyt dużą popularnością cieszą się domy luksusowe. Wynika to zazwyczaj z wyższych kosztów inwestycji. Jeśli jednak zależy nam na komforcie mieszkania, powinniśmy wziąć pod uwagę możliwość wybudowania właśnie domu luksusowego. Czym charakteryzuje się takie rozwiązanie i co sprawia, że jest godne uwagi każdego inwestora? Dom luksusowy to oczywiście przede wszystkim większy metraż, a co za tym idzie więcej przestrzeni mieszkalnej. W projektach tego typu budynków kładzie się również zazwyczaj większy nacisk na estetykę, kosztem praktycznych rozwiązań, na przykład energooszczędności. Możemy jednak znaleźć domy jednorodzinne o podwyższonym standardzie, które doskonale łączą ciekawą architekturę z praktyczną oszczędnością.
Kolejną cechą luksusowych domów jest oczywiście wyższy standard wykonania oraz zastosowanie lepszych materiałów budowlanych. Oczywiście lepsze materiały to również większy wydatek, jednak ich jakość będzie wpływała w bardzo dużym stopniu na komfort mieszkańców oraz długość życia samego budynku. Jeśli interesują nas rozwiązania, które będą służyły rodzinie przez wiele pokoleń, dom o podwyższonym standardzie i wysokiej jakości wykonania jest bez wątpienia pomysłem wartym rozważenia.
Czasem warto jest odłożyć budę w czasie, zgromadzić więcej środków i zainwestować w dom, który rzeczywiście spełni wszystkie nasze wymagania. Warto przejrzeć wcześniej projekty różnych budynków i zorientować się jakie rozwiązania są dostępne oraz z jakimi kosztami będą się wiązały. W ten sposób podejmiemy optymalną decyzję, z której będziemy zadowoleni przez bardzo wiele lat, my oraz nasze dzieci i wnuki.

Projekt domu a energooszczęność

Projekt domu a energooszczęność

W Polsce najpopularniejsze są głownie projekty domów katalogowych. Za ich popularność odpowiada oczywiście niska cena. Gotowy projekt domu można mieć już za kilka tysięcy złotych. Dla Polaków cena jest niezmiernie ważna. Większość inwestorów pragnie bowiem posiadać dom tani w budowie. Cięcie kosztów zaczyna się więc już na etapie wyboru projektu. Mało kto spośród nas może sobie pozwolić na projekt indywidualny. Ceny za projekty domów współczesnych zaczynają się nawet od 10 tysięcy złotych. Większość skazana jest zatem na szablonowe projekty gotowe, często wołające o pomstę do nieba. Jeśli więc nie mamy wyjścia i projekty domów gotowych to jedyne dostępne rozwiązanie, zwróćmy uwagę na układ funkcjonalny wnętrza. Nigdy nie wybierajmy domu na podstawie tego jak się prezentuje na zewnątrz. Istnieje tysiąc sposób za pomocą, których można zamienić nudną elewację domu w ciekawą. O wiele trudniej jest zmienić układ funkcjonalny panujący we wnętrzu. Zwrócić uwagę należy na układ komunikacyjny, na to czy dom podzielony jest wyraźnie na strefę dzienną oraz nocną. lepiej też zrezygnować z fantazyjnej bryły budynku. Najlepiej zdecydować się na projekt domu na planie kwadratu bądź prostokąta. Dom o nieregularnym kształcie może wykazywać większe zapotrzebowanie na ciepło. Warto wziąć również pod uwagę możliwość zbudowania domu parterowego. W naszym krajobrazie dominują przede wszystkim domy z użytkowym poddaszem. Z kolei domy parterowe mogą mieć mnóstwo zalet. Zwłaszcza gdy potrzebujemy domu niewielkiego. Budowa domu parterowego o sporych wymiarach może przełożyć się na wysokie koszty dachu. Wtedy tego typu inwestycję warto postawić pod znakiem zapytania. Szczególnie gdy zależało nam na budowie domu energooszczędnego. Nie warto też wybierać projekty domów, które są zbyt duże jak na nasze wymagania. Powierzchnia powinna zaspokajać potrzeby naszej rodziny.

Czy warto inwestować w parterowy dom?

Czy warto inwestować w parterowy dom?

Rosnące koszty budowy domu wpływają na to, że coraz większą popularnością cieszą się nieduże domy parterowe, które są oszczędnym rozwiązaniem. Czy warto inwestować w taki dom?
Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że dom jest inwestycją na lata. Jeśli dzisiaj zdecydujemy się na oszczędności, będziemy ponosili konsekwencje tego wyboru, które wpłyną na nasz komfort i zadowolenie z mieszkania. Dobrze jest się zatem zastanowić, czy rzeczywiście warto oszczędzać za wszelką cenę, na przykład rezygnując z koniecznej przestrzeni. Oczywiście nieduży parterowy dom może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem dla małej rodziny. Model wielopokoleniowej rodziny jest coraz rzadziej spotykany, a dzieci bardzo często chcą jak najszybciej wyprowadzić się od rodziców, dlatego wiele osób nie interesuje inwestowanie w duże domy. Nie da się ukryć, że w mniejszych miastach wiele dużych domów jest praktycznie pusta, ponieważ młodzi ludzie migrują do dużych ośrodków miejskich w poszukiwaniu pracy. W takiej sytuacji przeznaczenie sporego kapitału na budowę domu o dużym metrażu może okazać się nietrafioną inwestycją.
Projekty domów parterowych prezentują bardzo dużą różnorodność, więc można znaleźć wśród nich również większe budynki. Jest to dobre rozwiązanie na przykład dla osób starszych lub niepełnosprawnych, ponieważ nie ma konieczności korzystania ze schodów. Nawet większy dom parterowy jest również rozwiązaniem raczej korzystnym pod względem ekonomicznym. Wynika to między innymi z braku konieczności dodatkowego wzmacniania ścian nośnych oraz z możliwości wykonania płytszych fundamentów.
Wśród projektów domów parterowych znajdują się również rozwiązania o podwyższonym standardzie, czyli domy luksusowe. Jest to oczywiście rozwiązanie dla inwestorów, którzy dysponują większym kapitałem i na przykład dużą działką, której takie projekty zazwyczaj wymagają.

Polacy pokochali nowoczesne domy

Polacy pokochali nowoczesne domy

Polacy coraz szybciej doganiają kraje Europy Zachodniej. Mamy tu na myśli nie tylko styl życia ale również sposób budownictwa. Domy w Polsce coraz częściej prezentują się w sposób całkowicie nietuzinkowy. Polacy nie boją się już sięgać po nowoczesne materiały budowlane, wykończeniowe. Nie obawiamy się również nowoczesnych, modernistycznych rozwiązań. Coraz bardziej popularne są między innymi projekty domów energooszczędnych. Domy energooszczędne pozbawione są tradycyjnych form, charakteryzują się głównie prostą bryłą. W nowoczesnych domach budowanych przez Polaków królują głownie spore przeszklenia. To dobry sposób by uzyskać efekt przestronności, szczególnie w małym wnętrzu. Coraz częściej też wybierane są domy modernistyczne z płaskim dachem. Niegdyś płaski dach kojarzył się głównie z domami o sześciennym kształcie. Dzisiaj to cecha charakterystyczna dla domów nowoczesnych. Zresztą sami Polacy chcą jak najmniej wydawać na energię grzewczą. Prosta bryła, dodatkowo ocieplona jest to w stanie jak najlepiej umożliwić. Do przeszłości odchodzi wreszcie moda projekty domów tradycyjnych nawiązujących w swej stylistyce do polskich dworków, z kolumnami przy wejściu. Otwarcie rynków europejskich sprawiło, że wielu z nas podróżuje. W ten sposób mamy okazję by zapoznać się z architekturą naszych zachodnich sąsiadów. Tam panuje bowiem ład i porządek, w cenie są proste projekty domów, które są trwałe i funkcjonalne. Mamy też coraz większą świadomość jak projekt naszego domu wpływa na otoczenie, na krajobraz. Oczywiście nie stać nas nadal na naprawdę oryginalne i nietuzinkowe rozwiązania. Większość z nas musi więc wybierać projekty domów gotowych. Biura architektoniczne całe szczęście coraz chętniej spełniają oczekiwania klientów o bardziej wysublimowanych gustach proponując im naprawdę ciekawe gotowe projekty domów.