Domy tradycyjne

Domy tradycyjne

Coraz częściej można spotkać domy nowoczesne, charakteryzujące się geometrycznym kształtem, o surowej estetyce, wykonane najczęściej z szarej lub piaskowej cegły. To zazwyczaj są to domy parterowe, z bogato przeszklonym salonem. To, że takie domy spotyka się coraz częściej nie oznacza wcale tego, że domy tradycyjne wyszły z mody. Nic bardziej mylnego. W dalszym ciągu budownictwo tego typu posiada spore grono zwolenników, którzy nie wyobrażają sobie mieszkania w domu innego typu. Co sprawia, że domy tradycyjne wciąż są modne?
Domy tradycyjne budzą skojarzenia z dawnymi dworkami szlacheckimi. Zazwyczaj też takie są te domy – łączą elementy architektury staropolskiego dworku szlacheckiego oraz elementy typowe dla środkowoeuropejskiego kręgu kulturowego. Nie spotka się tutaj wymyślnych kształtów, udziwnionych ornamentów i awangardowych rozwiązań. Projekty domów tradycyjnych charakteryzują się tym, że posiadają one użytkowe poddasza. Zaletą takiego rozwiązania jest znaczne zwiększenie powierzchni użytkowej, nawet jeżeli dom jest parterowy. Bardzo często projekty domów tradycyjnych przewidują garaż wpisany w bryłę domu. Również i takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie funkcjonalności – z garażu można bezpośrednio wchodzić do domu. Domy tradycyjne to gwarancja funkcjonalności. Bardzo często możemy spotkać również małe tarasy, ganki czy werandy. Miejsca te mogą być wspaniale wykorzystane jako sfery odpoczynku.
Domy tradycyjne wybierają zazwyczaj niewielkie rodziny. Domy tradycyjne to propozycja skierowana przede wszystkim do tych, którzy stawiają na harmonię i sprawdzone, przetestowane już rozwiązania. Wybieranie przetestowanych już rozwiązań pomoże uniknąć pomyłek i wielu pułapek podczas projektowania, które są zastawione na osoby pragnące mieszkać w nowoczesnych domach, do których budowy użyto najnowocześniejszych rozwiązań.

Luksusowy dom – rozwiązanie dla każdego?

Luksusowy dom – rozwiązanie dla każdego?

Luksus nie jest czymś na co stać każdego. Takie jest nasze pierwsze skojarzenie, dlatego wiele osób z góry odrzuca różne rozwiązania określane jako luksusowe. Dotyczy to również sytuacji, w której wybieramy projekt naszego domu.
Tymczasem nie warto zbyt pochopnie odrzucać domów o podwyższonym standardzie, ponieważ nie muszą być koniecznie bardzo drogie, a mają z pewnością bardzo wiele godnych zainteresowania zalet. Domy luksusowe kojarzą się przede wszystkim z większym metrażem. Rzeczywiście są to zazwyczaj budynki raczej duże, ale nie koniecznie muszą wykraczać poza pewne standardy. Kolejną cechą, po której możemy rozpoznać luksusowy dom, są różne ciekawe rozwiązania architektoniczne, które sprawiają, że będzie się on wyróżniał w okolicy. Domy jednorodzinne tego typu zazwyczaj są również bardzo starannie zaprojektowane wewnątrz, z naciskiem na nowoczesne rozwiązania, takie jak duża ilość otwartych przestrzeni. Takie projekty mogą wydawać się mało ekonomiczne, jednak z pewnością przełożą się w dużym stopniu na komfort oraz przyjemność mieszkańców. Oczywiście do budowy domów luksusowych wykorzystywane są materiały znacznie lepszej jakości, co przekłada się na większą trwałość oraz długość życia tego typu budynków.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że luksusowe rozwiązania to nie tylko marnowanie pieniędzy na różne niepotrzebne dodatki, czy zbyt drogie materiały, ale również inwestycja w wysoką jakość oraz trwałość budynku, który musi nam służyć przez bardzo wiele lat. Dobrym rozwiązaniem może okazać się odłożenie budowy takiego domu w czasie i zgromadzenie większego kapitału, który będziemy mogli przeznaczyć na inwestycję. Oszczędzanie za wszelką cenę na budowie domu nie jest dobrym pomysłem, a czasem warto pozwolić sobie na odrobinę luksusu, która poprawi nasz komfort, a co za tym idzie również samopoczucie psychiczne oraz nastrój.

Projekt domu z prefabrykatów.

Projekt domu z prefabrykatów.

Tradycyjne budownictwo powoli odchodzi do lamusa. Teraz stawia się raczej na projekty domów nowoczesnych – odnosi się to nie tylko do ich wyglądu, ale również do zastosowanych w nich nowych technologii. Jakie nowe rozwiązania mogą być zastosowane w takim budownictwie? Czy odejście od domów tradycyjnych i budownictwa tradycyjnego na rzecz budownictwa nowoczesnego to słuszne rozwiązanie?
Przede wszystkim, projekty domów nowoczesnych uwzględniają szybszy czas ich budowy. Dlaczego taki dom można zbudować szybciej? To proste – podczas jego budowy wykorzystuje się większe elementy, np. bloczki keramzytowe, które mają bardzo dobrą izolację cieplną. Co więcej – wypalane są one w piecach, mogą więc przybierać najrozmaitsze formy i kształty. Takie konstrukcje szkieletowe mogą być wykonane o wiele szybciej niż żmudne kładzenie cegieł. Poza tym, bloki keramzytowe zamawia się w fabryce podając odpowiednie wymiary, nie trzeba więc martwić się o to, że na budowie zostaną nam jakieś niepotrzebne materiały.
Trzeba również zwrócić uwagę na drugą stronę medalu: projekty domów współczesnych nierzadko bywają droższe niż projekty domów tradycyjnych, nie mówiąc już o ich wykonaniu. Na cenę ma wpływ jakość materiałów oraz to, że są to materiały gotowe, na zamówienie. Kolejną kwestią jest to, że do postawienia takiego domu nie wystarczy ekipa budowlana, która stawia domy tradycyjne. To zupełnie inny typ budownictwa dlatego musimy zadbać o to, by zatrudnić profesjonalistów, którzy doskonale znają się na montażu gotowych elementów – ekipa taka jest zazwyczaj zdecydowanie droższa. Pozostaje jeszcze kwestia dowozu materiałów na plac budowy i ukształtowanie działki. Budowa takiego domu odbywa się za pomocą dźwigów. Dostarczenie materiałów nie będzie możliwe tam, gdzie ziemia jest wilgotna, lub nie ma wytyczonego dojazdu. To bez wątpienia kolejna kwestia, którą należy się zająć.

Projekt gotowy czy indywidualny?

Projekt gotowy czy indywidualny?

Myślisz o budowie domu? Z pewnością sporym problemem będzie dla Ciebie wybór projektu. Jaki będzie bowiem lepszy, ten na indywidualne zamówienie czy projekt gotowy z katalogu? Pod względem ceny o wiele korzystniej przedstawiają się gotowe projekty domów. Przeglądając poszczególne propozycje w gotowych katalogach możemy jedynie szukać projektu domu zbliżonego do naszej wizji. Jedynie, droższy projekt indywidualny spełni w 100 % nasze oczekiwania. W przypadku tego drugiego rozwiązania o wiele też prościej dopasować dom do warunków zastanych na działce. O wiele łatwiej jest dopasować bryłę budynku względem stron świata. Tylko i wyłącznie od nas zależy gdzie znajdzie się kuchnia, gdzie salon, jak będzie wyglądał dom. Indywidualne projekty domów pozwalają przede wszystkim na stworzenie oryginalnego, nietuzinkowego domu, który wyróżnia się na tle innych propozycji. Oczywiście sporym mankamentem będzie cena. Projekty domów indywidualnych kosztują nawet 10 tysięcy złotych. Potrzeba też czasu na ich wykonanie. W przypadku kupna gotowych projektów domów tego problemu nie mamy. Kupujemy od razu gotowy projekt domu, który możemy realizować. Zwykle też gotowe projekty budynków jednorodzinnych kosztuje zwykle od 1 tysiąca złotych. Przy projektach gotowych może też od razu zapoznać się z potencjalną wyceną budowy. Gotowe projekty domów można również adaptować do warunków zastanych na działce, jak też do własnych indywidualnych potrzeb. Dobrze jest więc kupić taki projekt domu, który zezwala na prowadzenie całkiem sporych zmian. Należy również pamiętać, że wprowadzenie zbyt sporych zmian sporo również może kosztować. Zwłaszcza gdy nie są one przewidziane w wykazie odautorskim. Oba rozwiązania mają więc swoje wady i zalety. Nie zawsze przy wyborze danego projektu warto kierować się też ceną.

Domy z bali drewnianych

Domy z bali drewnianych

Dom z drewna zazwyczaj kojarzy się wielu osobom z małą, niezbyt przestronną chatką. Jest to oczywiście stereotyp, który nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii w budownictwie drewno daje bardzo dużo możliwości konstrukcyjnych.
Bardzo dużą zaletą drewna jest jego ogromna dekoracyjność. Jest to materiał, który pozwala na stworzenie wielu ozdobnych detali, takich jak rzeźbione belki, wykusze, ganki oraz lukarny. Również osoby, które lubią bardziej nowoczesne i minimalistyczne projekty powinny zainteresować się drewnem, ponieważ w połączeniu z takimi materiałami jak kamień, metal, czy szkło, może stworzyć wyjątkowo eleganckie kompozycje. Domy drewniane mogą więc powstawać w bardzo różnych stylach architektonicznych. Oczywiście drewno jest klasycznym materiałem, który nigdy nie wyjdzie z mody, dlatego domy z drewna są uniwersalnym i ponadczasowym rozwiązaniem. Odpowiednie przygotowanie materiału budowlanego przedłuży ich życie i sprawi, że będą służyły przez wiele pokoleń. Warto również pamiętać, że budowa domów drewnianych jest szybka oraz prosta. Dużą część elementów można przygotować poza placem budowy. Jednocześnie jest to sucha technologia, dlatego konstrukcję można wznosić praktycznie niezależnie od warunków pogodowych. Z wyjątkiem wykonania fundamentów, takie domy można stawiać o każdej porze roku, co ma duże znaczenie i może przyczynić się w bardzo dużym stopniu do zmniejszenia kosztów całej inwestycji.
Wszystko to sprawia, ze domy z drewna są rozwiązaniem wartym rozważenia. Projekty domów tego typu prezentują bardzo dużą różnorodność stylów i rozwiązań konstrukcyjnych. Są to zarówno małe domki letniskowe, jak i duże, eleganckie i nowoczesne rezydencje. Wybór konkretnego rozwiązania będzie oczywiście zależał w bardzo dużym stopniu od naszych możliwości finansowych.