Domy jednorodzinne

Domy jednorodzinne

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania? A może lepiej wybudować dom jednorodzinny? Bardzo często koszt obydwu inwestycji jest do siebie niezwykle zbliżony lecz komfort, który wiąże się z wybudowaniem domu jest zdecydowanie wyższy niż podczas kupna mieszkania.
Czy myśląc o domach jednorodzinnych powinno się myśleć o malutkim, piętrowym domku z balkonem lub o projektach, które mają z góry narzuconą formę? Oferta dotycząca wyboru domu jednorodzinnego jest ogromna. Domy różnią się pomiędzy sobą ze względu na cenę, materiał z którego są wykonane, konstrukcję, sposób budowy. Można więc wybierać spośród domów małych i dużych, parterowych i piętrowych, drewnianych i murowanych, tradycyjnych, albo takich, przy budowie których wykorzystano nowsze rozwiązania. Jedynym ograniczeniem wydają się tutaj być oczekiwania i potrzeby klienta.
Dom jednorodzinny powinien spełniać oczekiwania całej rodziny, musi być więc niezwykle praktyczny. Podczas tworzenia projektu takiego domu często to właśnie praktyczne rozwiązania wypierają rozwiązania estetyczne. Podczas wyboru projektu warto zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami, np: kto będzie w nim mieszkał, czy ze względu na wiek mieszkających w nim osób można zdecydować się na dom piętrowy, czy lepiej zostać przy parterowym, zdecydować się na dom tradycyjny czy nowoczesny?
Domy jednorodzinne kojarzą się zazwyczaj z małymi parterowymi domkami, często jednak jest to wyobrażenie zupełnie odbiegające od rzeczywistości. To, jak duży dom klient uzna za funkcjonalny zależy tylko od niego. Kto decyduje się na budowę domu jednorodzinnego? Z pewnością nad jego wybudowaniem powinny pomyśleć osoby, dla których cenną wartość stanowi rodzina – w domu takim będzie można stworzyć wspaniałą rodzinną atmosferę, prawdziwe „ognisko domowe”, poza tym, być może kiedyś będzie mogło odziedziczyć go młodsze pokolenie?

Idealne usytuowanie domu.

Idealne usytuowanie domu.

W przeważającej części domy jednorodzinne to budynki wolno stojące, zlokalizowane na obrzeżach miast lub na terenie wsi, z przylegającymi do niego ogródkami. Zanim rozpoczniesz budowanie domu zastanów się jaka jego lokalizacja będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Oczywiście nie na wszystko możesz mieć wpływ, bardzo wiele zależy od ukształtowania działki, wystarczy jednak chwila namysłu, a z pierwotnej wady ukształtowania działki można stworzyć jej zaletę.
Bez wątpienia najbardziej optymalną opcją jest budowanie domu na płaskiej powierzchni. Warto zadbać o to, by budynek był dobrze usytuowany względem stron świata. Projekty domów jednorodzinnych uwzględniają zazwyczaj takie pomieszczenia jak łazienki, kuchnię, salon, pokój przeznaczony do pracy czy sypialnie. Warto tak usytuować dom, by pomieszczenia, w których spędza się znaczną ilość czasu były zaprojektowane od strony południowej, co przyczyni się do tego, że będzie w nich panowało duże nasłonecznienie. Pomieszczenia gospodarcze, garaż, sypialnia czy garderoba mogą znajdować się po stronie północnej, bardziej zacienionej.
Nie bez znaczenia jest również to, w którym miejscu będzie znajdował się budynek w odniesieniu do ulicy. Jeżeli zależy nam na ciszy i spokoju, pomieszczenie takie jak sypialnia nie powinno znajdować się od strony ulicy. Hałas dochodzący z niej w zdecydowanie mniejszym stopniu będzie przeszkadzał w garażu czy w garderobie. Powinno się również podjąć decyzję, która część działki będzie przeznaczona do zorganizowania sfery rekreacyjnej – od ulicy, czy raczej część schowana za domem.
Bardzo często nie jest możliwe pogodzenie i zastosowanie wszystkich wskazówek, które mogą być przydatne podczas decyzji o ulokowaniu wolno stojącego domu jednorodzinnego. Warto skorzystać choć z jednej, by w przyszłości cieszyć się niemalże idealnie wybraną lokalizacją budynku.

Projekt domu – ważna część jego budowy

Projekt domu – ważna część jego budowy

Budowa domu jest procesem wieloetapowym, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nie da się tak szybko pobudować domu. Czas budowy domu zależy od jego rodzaju, ponieważ dłużej będzie trwała budowa domu murowanego w porównaniu do domu drewnianego. Budowę domu rozpoczyna się od uzyskania pozwolenia na budowę, wyboru projektu oraz załatwienia wszystkich dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia budowy. Obecnie projekty domów można znaleźć bez większego problemu. Na rynku są dostępne zarówno plany domów na indywidualne zamówienie, jak też tak zwanych gotowych projektów, które nie tylko są znacznie tańsze, ale przede wszystkim dostępne znacznie szybciej. Gdy już taki projekt domu mamy, wtedy należy przeprowadzić tak zwaną adaptację, czyli dopasować konkretne położenie domu z projektu do posiadanej działki. Potem można przystąpić do kolejnych etapów budowy, które rozpoczyna się od wykonania fundamentów. W dalszej kolejności doprowadza się dom do tak zwanego stanu zero. W tym czasie trzeba przygotować grunt do fundamentów oraz trzeba rozprowadzić poziomą kanalizację. W dalszym czasie można już zacząć wznosić mury, zalewać stropy oraz postawić dach. W dalszym czasie trzeba się już zająć rozprowadzaniem instalacji wewnątrz domu, a także tynkowaniem wewnętrznych ścian. Trzeba do tego wynająć fachowców, ponieważ są to bardzo ważne etapy budowy. W dalszej kolejności trzeba już wykonać wszystkie pracę montażowe oraz wykończeniowe. Zazwyczaj są to prace wykonywane w środku, natomiast dopiero później wykonuje się prace na zewnątrz domu. Z czasem nadchodzi już czas na zakończenie budowy domu oraz przeprowadzkę. Nie można jednak zapominać że aby przeprowadzka była możliwa, konieczne jest jeszcze dopięcie ostatecznych formalności. należy do nich między innymi odbiór budynku, który potwierdza że można w nim bez problemu zamieszkać i jest wybudowany tak, jak to powinno się odbyć.

Zalety domów parterowych

Zalety domów parterowych

Przez ostatnie lata w biurach projektowych dominowały głownie projekty domów z użytkowym poddaszem. Domy bez dodatkowych kondygnacji, parterowe nie cieszyły się zbyt wielkim powodzeniem. Zacznijmy jednak od tego w jaki sposób w ogóle wybrać projekt domu na działkę. Na początku warto zacząć od analizy miejscowego planu zagospodarowania oraz prawa budowlanego. W niektórych regionach polski nie można na przykład budować domy z płaskim dachem. Ponadto miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może narzucać nie tylko to jaki dach powinien posiadać budynek. Może również mówić o ilości kondygnacji we wnętrzu, wysokości budynku czy nawet określać kształt bryły. Przed przystąpieniem do budowy warto również samemu sobie odpowiedzieć na pytanie jaki dom najlepiej spełniałby moje oczekiwania, ile pokoi jest mu potrzebnych, ile łazienek, czy podpiwniczenie też będzie mi potrzebne. Dopiero wtedy można przejść do wyboru projektu. Z całą pewnością projekty domów parterowych mają swoje niezaprzeczalne zalety. Domy parterowe posiadają zdecydowanie lżejszą konstrukcję. Nie potrzebują więc solidnych fundamentów. W domach parterowych brakuje również schodów. Pewnym problemem w domach parterowych może być wydzielenie strefy dziennej od nocnej. Kolejnym problemem są spore nakłady finansowe, jakie inwestor musi ponieść przy budowie dachu. Dom parterowy potrzebuje również sporej działki pod zabudowę. Z drugiej jednak strony budowa domu parterowego zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż budowa domu z poddaszem użytkowym niż dwukondygnacyjnego. Dom parterowy można też w przyszłości rozbudować. Pewnym problemem stanowi również rozmieszczenie instalacji wodnych, kanalizacyjnych czy grzewczych. Ze względu na spora powierzchnię rozłożoną w jednym poziomie, trzeba stosunkowo więcej tych materiałów niż w przypadku domów w jednym pionie.

Trend proekologiczny w budownictwie – domy energooszczędne

Trend proekologiczny w budownictwie – domy energooszczędne

Wiek XXI nastawiony jest na znajdowanie nowych rozwiązań dla istniejących problemów. Jednym z nich jest stan środowiska. Organizuje się więc akcje mające na celu sprzątanie, uświadamia się jak ważne jest segregowanie odpadów i używanie materiałów pochodzących z recyklingu. W ostatnich latach trend dbania o środowisko można zaobserwować również w budownictwie.
Coraz popularniejsze stają się domy energooszczędne – projekty budynków muszą być tak pomyślane, by zrealizowany projekt pozwalał na jak największe oszczędzanie energii. Z tego właśnie powodu nie każda propozycja, którą zgłosi klient będzie mogła być zaakceptowana. Projektant weźmie pod uwagę takie rozwiązania, które jak najbardziej zmniejszą powierzchnię, która mogłaby powodować straty energii. Czym powinny cechować się projekty domów niskoenergetycznych, przyjaznych dla środowiska?
Dom energooszczędny przyjmuje zazwyczaj kształt spójnej bryły, z dużą ilością okien umieszczonych po słonecznej stronie i jak najmniejszą ilością okien po stronie północnej. Ważne jest nie tylko odpowiednie umiejscowienie budynku względem stron świata, ale również odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń wewnątrz domu. Równie ważna jest szczelność budynku i odpowiednie rozmieszczenie systemu ogrzewania. Bardzo dużą uwagę przywiązuje się do izolacji termicznej. Musi być ona dobrana w taki sposób, aby ciepło jak najdłużej utrzymywało się wewnątrz budynku. Efekt taki można osiągnąć poprzez zastosowanie zaawansowanych technicznie rozwiązań.

Projekty domów niskoenergetycznych bardzo często wykorzystują drewno. Można je pozyskać z recyklingu, co jest ważne dla ochrony środowiska, a jednocześnie zapewni ono zdrowy mikroklimat we wnętrzu domu. Jeżeli zależy Ci na tym, by obniżyć koszty eksploatacji domu, przemyśl wybór projektu domu energooszczędnego. Są one zgodne z najnowszymi trendami proekologicznymi.