Jak wybierać projekt domu?

Jak wybierać projekt domu?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o wyborze tego, a nie innego projektu powinieneś zwrócić uwagę na kilka kwestii. W momencie, w którym budowa się rozpocznie, wielu rzeczy nie będzie można już zmienić. Wybór projektu powinien być bardzo dobrze przemyślany.
Zanim zaczniesz zastanawiać się jaki projekt wybrać, dobrze przyglądnij się swojej działce. Pamiętaj o tym, że dom musi stać w odpowiednich, określonych przez prawo, odległościach od granic działki. Jeżeli więc Twoja działka jest mała, możesz od razu wykluczyć budowę domu o niestandardowym kształcie – na malej działce z pewnością nie będzie się on prezentował korzystnie.
Zapewne też zależy Ci na tym, by dom był postawiony względnie szybko. Powinieneś wziąć to pod uwagę kiedy będziesz wybierał projekt domu. Domy o zwartej bryle i minimalną liczbą ornamentów są konstrukcjami mniej wymagającymi, które można zrealizować w krótszym czasie. Zaletą prostego projektu jest również to, że zmniejsza się liczba błędów, które mogą zostać popełnione podczas budowy. Prosta, zwarta bryła zwiększa szansę na to, że energia nie będzie z niego „uciekała”. Coraz więcej projektów to projekty domów energooszczędnych, czyli takich, które poprzez zastosowanie najnowszych rozwiązań w aspekcie termoizolacji. Koszt wzniesienia budynku o prostym, geometrycznym kształcie jest o wiele mniejszy niż koszt wzniesienia budynku o niestandardowej bryle. Z kolei koszty związane z budową domu piętrowego lub podpiwniczonego będą zdecydowanie wyższe niż koszty budowy domu parterowego. Przed dokonaniem decyzji dobrze zastanów się jaka powierzchnia użytkowa w pełni będzie odpowiadała wymaganiom Twojej rodziny.
Zaletą gotowych projektów domów jest bez wątpienia to, że stosuje się w nich sprawdzone i funkcjonalne rozwiązania. Nie oznacza to jednak, że każde rozwiązanie musi Ci się podobać. Pamiętaj o tym podczas wybierania projektu i zwróć uwagę na to, czy możliwe jest dokonanie w nim niewielkich poprawek.

Gdzie szukać inspiracji w wyborze projektu?

Gdzie szukać inspiracji w wyborze projektu?

Nie wiesz na jaki projekt domu ostatecznie się zdecydować? Cóż, z pewnością decyzja ta nie należy do najprostszych i najbardziej oczywistych. Gdzie szukać inspiracji? Co może pomóc w dokonaniu najwłaściwszego wyboru? Pomysłow na to, gdzie szukać inspiracji jest wiele. Poniżej znajduje się tylko kilka z nich. Dobrą inspiracją mogą być filmy: bardzo często przedstawiają one zrealizowane projekty domów nowoczesnych, z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią oraz perfekcyjnie urządzonymi wnętrzami. W filmach bardzo często zobaczyć można również domy drewniane.
Kolejnym bardzo dobrym pomysłem jest przeglądanie czasopism związanych z budownictwem. Wizualizacje projektów pobudzą naszą wyobraźnię i pozwolą na dokładniejsze określenie cech, jakie powinien mieć nasz wymarzony a zarazem funkcjonalny dom. Jakie wizualizacje można znaleźć w czasopismach i katalogach poświęconych budownictwu? Znajdziemy tam rozmaite projekty domów nowoczesnych i tych bardziej tradycyjnych, projekty domów piętrowych i parterowych, drewnianych i energooszczędnych. Będziemy mogli również poznać rozwiązania zastosowane w budynkach podpiwniczonych lub w takich, w których poddasze zostało zaadaptowane i stało się powierzchnią użytkową.
Co więcej, możemy realizację różnych projektów obserwować w terenie. Wystarczy zwrócić baczniejszą uwagę na to, jakie domy nas otaczają. Być może w okolicy odnajdziemy domy drewniane, parterowe lub domy nowoczesne – projekty, które już zostały zrealizowane dadzą nam najpełniejsze wyobrażenie o danym budynku.
Równie skutecznym sposobem jest odwiedzanie różnych grup dyskusyjnych i for internetowych. Czerpać z nich można nie tylko informację o tym, czy dana realizacja okazała się wystarczająco funkcjonalna, ale również o tym, jak zmienić projekt domu nowoczesnego czy tradycyjnego tak, aby lepiej odpowiadał naszym wymaganiom.

Adpatacja a projekt

Adpatacja a projekt

Kupno projektu gotowego to tylko pierwsza z formalności jaką trzeba dopełnić jeśli zależy nam na posiadaniu własnego, wymarzonego domostwa. W większości przypadków konieczna jest bowiem adaptacja projektu do warunków zastanych na działce. Architekci oferujący projekty gotowe zwykle dokładają wszelkich starań by projekty te były jak najbardziej uniwersalne. Chodzi o to by gotowe projekty domów można było wkomponować w niemal każdą działkę o przeróżnym kształcie. Gotowe projekty domów zwykle też zaprojektowane są tak by można je było jak najlepiej usytuować względem stron świata. Niektóre biura architektoniczne pokazują również to w jaki sposób może być zaaranżowane wnętrze. Zwykle jednak prezentacje projektu ogranicza się tylko i wyłącznie do wyglądu zewnętrznego. Adaptacja projektu zwykle konieczna jest wtedy gdy projekt wymaga dostosowania do aktualnych warunków zagospodarowania przestrzennego panujących na działce. Najczęściej główną zmianą w projekcie jest zmiana materiałów z jakich wykonane są fundamenty. Poziom wód gruntowych jest na przykład zbyt wysoki i fundamenty wymagają dodatkowego wzmocnienia. W niektórych przypadkach istnieje również możliwość adaptacji układu pomieszczeń wewnątrz budynku. Katalogi zwykle zawierają plany budynków tradycyjnych. Jeśli nie spełniają one naszych oczekiwań możemy starać się o zamianę układu pomieszczeń. Nie zapominajmy również o tym, że adaptacja projektu może sporo kosztować. Zwykle kwota ta zaczyna się od 1000 a kończy na 7000 zł. Najlepiej adaptacji projektu dokonać u tego samego architekta, który projektował budynek. Zastosowanie innych materiałów budowlanych, niż tych wskazanych przez architekta również wymaga jego zgody. Dobrze jest więc zatem jeszcze przed kupnem projektu domu wyobrazić sobie układ pomieszczeń i tego jak mają być urządzone.

Czym charakteryzują się nowoczesne projekty domów?

Czym charakteryzują się nowoczesne projekty domów?

Nie da się ukryć, że nowoczesne projekty domów cieszą się rosnącą popularnością wśród klientów biur projektowych. Dlaczego tak się dzieje? Czemu coraz częściej wybieramy nowoczesne rozwiązania zamiast tradycyjnych i czy rzeczywiście są one lepsze?
Nowoczesne domy mają wiele zalet, które zdecydowanie przemawiają na ich korzyść i wpływają na duże zainteresowanie, którym się cieszą. Czym charakteryzują się projekty domów nowoczesnych? Przede wszystkim raczej prostą formą, która jest oparta na bryłach geometrycznych. Domy tego typu są zazwyczaj budowane na planie prostokąta. W nowoczesnej architekturze przykłada się bardzo dużą wagę do otwartych przestrzeni oraz dużej ilości światła, dlatego budynki utrzymane w tym stylu mają często dużo przeszkleń. Wielu osobom domy nowoczesne kojarzą się z raczej chłodnymi, sterylnymi wnętrzami, które są przeciwieństwem tradycyjnych, bardziej przytulnych rozwiązań. Tymczasem nie musi tak być – wszystko zależy od naszych upodobań oraz tego jaką aranżację wnętrz wybierzemy. W nowoczesnych wnętrzach można również wykorzystać ciepłe kolory oraz klasyczne materiały, takie jak drewno.
Nowoczesne domy często wyróżniają się ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, takimi jak płaski dach. Warto jednak pamiętać, że nie każdy projekt domu nowoczesnego musi wyróżniać się jakąś szczególnie ciekawą formą. Często są to domy nie różniąca się bardzo od klasycznych, a o ich nowoczesności świadczą raczej różne rozwiązania techniczne. Oznacza to na przykład, że budynek jest energooszczędny, co pozwala na bardzo duże zmniejszenie kosztów eksploatacji.
Oczywiście wiele projektów domów nowoczesnych różni się znacznie między sobą, dlatego nie należy zbyt szybko odrzucać tego rozwiązania. Warto przejrzeć katalogi, które zawierają propozycje projektów w tym stylu, ponieważ możemy znaleźć w ten sposób bardzo wiele interesujących pomysłów.

Oszczędny projekt domu

Oszczędny projekt domu

O środowisko każdy z nas może dbać z osobna, niemal na każdym poziomie swego życia. Weźmy pod uwagę chociażby budownictwo mieszkaniowe. Dla dobra środowiska lepiej inwestować w domy z niskim zapotrzebowaniem na energię. Choć budowa domów energooszczędnych jest bardzo kosztowna to zdecydowanie bardziej opłacalna dla naszego portfela, jak też dla środowiska. W przyszłości wydatki na ogrzewanie domów pasywnego będą zdecydowanie mniejsze niż wydatki na dom o analogicznej powierzchni w tradycyjnej technologii. Można wymienić kilka podstawowych cech, które charakteryzują projekty domów energooszczędnych. Wśród nich wymienić można bardzo niskie zapotrzebowanie na energię grzewczą. Podstawową cechą domów energooszczędnych jest ich doskonała izolacja termiczna. Projekt domu energooszczędnego na podstawie prostokąta jest najlepszym sposobem na zaoszczędzenie na energii. Domy z niskim zapotrzebowaniem na energię grzewczą charakteryzuje również dobre usytuowanie. Dobre plany domów energooszczędnych powinny być zaplanowane zgodnie z warunkami zastanymi na działce. Najdłuższa ściana z największą liczbą okien powinna być skierowana w stronę południową. Promienie słoneczne zapewniają bowiem dodatkową energię. W domach energooszczędnych dobrze jest również postawić na system wentylacji z odzyskiwaniem ciepła. W domach energooszczędnych warto też zastosować pompę ciepła lub kolektory słoneczne. Dobrze jeśli w domu takim występują rekuperatory. Jeśli portfel inwestora na to pozwala można dodatkowo zainwestować w systemy fotowoltaiczne. Możliwości oszczędzania energii w domach jest całe mnóstwo. Niestety na początku inwestycji na ich wdrożenie trzeba sporo wydać. W przyszłości inwestycja ta jednak nam się zwróci.